Nevelőszülői hálózat
A nevelőszülőnél történő elhelyezés célja, a gyermekek mindenek felett álló érdekének, mint legfőbb prioritásnak mentén a nevelőszülői hálózat ellátási területén gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekek és fiatal felnőttek számára otthont nyújtó ellátás biztosítása.
Szolgáltatás ellátás területe: Hajdú-Bihar megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
Személyi feltételek: Az alábbi szerint biztosítja nevelőszülői hálózatunk a teljes körű, otthont nyújtó ellátás személyi feltételeit:
Nevelőszülői hálózatunkban jelenleg, 34 nevelőcsaládnál, 123 fiatal, akik közül különleges szükségletű fiatal és utógondozói ellátott gondozása, nevelése is biztosított. A szakmai team, 1 fő szakmai vezetőből, 3 fő nevelőszülő tanácsadó és 1 fő pszichológusból tevődik össze.
Célunk az ellátási területünkön – Hajdúnánás, Polgár, Hajdúdorog, Folyás, Tiszadada - élő nevelőszülők és a munkájukat segítő szakemberek olyan szakmai kollektívájának megteremtése, mely képes a változó szükségletekhez alkalmazkodva a nevelőszülői gondoskodásra szoruló minden életkorú és szükségletű gyermek jogszabályoknak és szakmai alapelveknek megfelelő, magas színvonalú teljes körű, otthont nyújtó ellátására.
Fokozott figyelmet fordítunk az egységes szakmai szemléletre a nevelőszülők és a tanácsadók feladatkörében, valamint a nevelőszülői ellátásban érintettek mentálhigiénés védelmére (ide értve a rendszeres közösségi, szabadidős és lelki programokat) és a folyamatos, szükségletekre kidolgozott, magas szintű továbbképzésre.
Kiemelkedően fontos törekvésünk továbbá, hogy a gyermekek csak a feltétlenül szükséges időt töltsék gyermekvédelmi gondoskodásban. Így ha annak lehetősége fennáll – az alapellátással való szoros együttműködésben- nagy hangsúlyt fektetünk a hazagondozásra, ha viszont ez nem lehetséges, a feltételek pedig adottak, mindent megteszünk annak érdekében, hogy az örökbeadható gyerek minél hamarabb végleges családjához kerülhessen.
A nevelőszülők foglalkoztatási jogviszonnyal rendelkeznek, mely meglévő munka mellett is végezhető.
Ki lehet nevelőszülő?
Aki a következő feltételeknek megfelel:
- Legalább 8 általános iskolai végzettség
- Egészségügyi alkalmasság – ezt háziorvos, szükség esetén szakorvos igazolja,
- Megfelelő lakáskörülmények (családtagonként legalább 6m2 személyes tér, tiszta, világos, jól fűthető lakás)
- Büntetlen előélet
- Pszichológiai alkalmasság (a gyermekvédelmi központok pszichológusai állapítják meg)
- 24. életévét betöltse
Mit jelent nevelőszülőnek lenni?
A nevelőszülő az a személy, aki személyiségével nevel és az otthoni környezete is alkalmas arra, hogy a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődését biztosítsa. A nevelőszülő saját háztartásában nyújt teljes körű ellátást, a családjától ideiglenes hatállyal elhelyezett vagy nevelésbe vett gyermeknek. A gondoskodás mellett felnövekvő fiatalnak a 18. életéve betöltése után utógondozói ellátást (lakhatást, ellátást) nyújthat.
Olyan tevékenység ez, amelynek igazodnia kell a nevelt gyermek életkorához, egészségi állapotához, egyéni szükségleteihez. Aki nevelőszülő, az nem csak gondozási és nevelési feladatot lát el, hanem magatartásában és egész életében példát és modellt jelent a gyermek számára.
Bár foglalkoztatási jogviszonyban állnak és munkájukért fizetést kapnak, a nevelőszülőség több egy feladatnál, a nevelőszülőség egy hivatás, ami sok türelmet és szeretetet igényel.
Mit kell tennem, ha nevelőszülő szeretnék lenni egy Görögkatolikus gyermekvédelmi intézményben?
1. lépés
A területileg illetékes Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központban jelentkezési lapot kell kitölteni.
2. lépés
Az alkalmasság vizsgálata (lásd a "Ki lehet nevelőszülő?” pontban)
3. lépés
Az alkalmasság megállapítását követően a Keresztény Nevelőszülői képzésünk döntés előkészítő részében (28 óra, 9 hét) való részvétel a házaspár mindkét tagjának.
A képzés helyszíne: Debrecen, Petőfi tér .9. (15 fő jelentkezése esetén kihelyezhető a képzés bármely településre.)
4. lépés
Nevelőszülői képzés Nevelőszülői tanfolyamán való részvétel (40 óra, 5 alkalom) a házaspár azon tagja számára, aki nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt létesít a működtetővel.
Intézményünknél a képzési szerződés vállalása alapján 2 évi hűségidő esetén a képzés ingyenes:
A nevelőszülők azokkal a gyermekekkel foglalkoznak, akiknél családi kapcsolatrendszeri probléma áll fenn, ezért számos nehézséggel kell megküzdeniük. A gyermekvédelem célja, hogy a gyermekek lehetőleg saját családjukban nevelkedjenek.
Erről a nevelésről azonban gyakran a szülő mond le, vagy ha a gyermek már nagyobb, önként hagyja el a családot. Az is előfordul, hogy a család a gyermeket olyan mértékben veszélyezteti, hogy az ő érdekében kell kiemelni. Minden esetben, egy személyiségfejlődésében sérült gyermek érkezik a nevelőszülő családjába. Biztosítani kell a további fejlődés zökkenőmentességét, a sérülések mértékének csökkentését.
A nevelőszülők munkája azonban nélkülözhetetlen a gyermekvédelemben. Azzal, hogy családot teremtenek egy gyermeknek, akit megfosztott ettől az élet, biztosítják számára azt, hogy megtalálja azt a teret, ami egészséges esetben a család, ahol őszintén, tabuk nélkül mindenről lehet beszélni, ahol mindenki önmaga lehet, mert biztonságban érzi magát.